E-mailVytisknoutExportovat ICS

Akce

David Jařab: Bílí psi a černý kočky
Název akce:
David Jařab: Bílí psi a černý kočky
Datum konání:
pondělí 9. květen 2016 , 20:00 h - 20:00 h
Místo konání:
Studio Hrdinů - Praha, Hlavní město Praha
Kategorie:
Hudba
Zdroj:
147215325674799
Kliknutí
224

Popis

„Kamarádíček už neukazuje svoji slušnost a vzdělanost, kterou ho bílí naučili. Už mu zase z očí kouká ten starej dobrej kanibal.”

Cesta k předsudkům a podléhání rasovým stereotypům je jednoduchá, podobně jako základ našeho příběhu. Zjednodušování, generalizace a bagatelizování v nás dokáží hluboce zakořenit kulturní ignoranci a nepochopení, které vyplouvají na povrch v místy nadreálně laděném detektivním příběhu Davida Jařaba. Má v sobě bílý Evropan zakořeněné předsudky nebo jen znovu ožívají spodní proudy mentálního fašismu v nás?

Afričan Akin Musa přišel ve své vlasti o ženu a dítě a nyní „v srdci Evropy“ navázal nový vztah s běloškou. Jednoho dne policie našla jeho partnerku mrtvou a Akin spíše než na svůj žal, musí myslet na to, jak se obhájit. Atmosféra v cele předběžného zadržení je o to tíživější, že v prouduvzpomínek a výčitek se zjevuje postava jeho mrtvé africké ženy; jeho vnitřní hlas, který zpochybňuje hodnoty evropského štěstí a úspěchu, za kterými se vydal.

Nová hra Davida Jařaba je příběhem o vině a nevině, o předsudcích a empatii, ale především o komplikovanosti těchto entit v kontextu postkoloniálního vývoje světa.

režie, scénář, scéna: David Jařab
dramaturgie: Jan Horák
kostýmy: Zuzana Formánková
masky: Dorota Březinová
hudba: Jakub Kudláč

hrají: Maxime Mededa, Martin Pechlát, Tomáš Jeřábek, Jiří Černý, Eliška Mesfin Boušková, Jindřiška Křivánková

premiéra: 19. 3. 2016
reprízy: 20, 3., 6. a 11. 4. 2016

Titulky vznikly za finanční podpory Institutu umění – Divadelního ústavu.

----

“Our little friend no longer displays the manners and education the White Man taught him. That good old cannibal stars out of his eyes again”.

The path to prejudice and racial stereotypes is easy, just like the premise of our story. Simplification, generalization, and trivialization are capable of fostering in us deep culture ignorance and misunderstanding, as David Jařab exposes in his, at times supernaturally inclined, detective story. Do white Europeans have prejudice rooted in their very being or are they experiencing a renaissance of Fascist ideals?

Akin Musa, an African man, lost his wife and child back home and has begun a new relationship with a white woman “in the heart of Europe.” One day, the police find his partner dead and, rather than have time to mourn, Akin has to figure out how to defend himself. The atmosphere in his jail cell is all the more oppressive given the fact that, in the flow of Akin´s memories, his dead African wife visits him and becomes the voice of Akin´s doubts about the European happiness and success which he set out to find.

David Jařab´s new play is a story about guilt and innocence, prejudice and empathy and, most importantly, about the complexity of these concepts in the context of a post-colonial world.

The translation of the performance was supported by the Arts and Theatre Institute.

Sdílet David Jařab: Bílí psi a černý kočky

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitE-mailVytisknoutExportovat ICS