E-mailVytisknoutExportovat ICS

Akce

STIMUL Nights: Jozef van Wissem / Oldřich Janota
Název akce:
STIMUL Nights: Jozef van Wissem / Oldřich Janota
Datum konání:
neděle 12. únor 2017 , 20:00 h - 23:30 h
Místo konání:
MeetFactory - Praha, Hlavní město Praha
Kategorie:
Hudba
Zdroj:
1790140677914572
Kliknutí
74

Popis

Série STIMUL Nights otvírá svůj další ročník stylově. Blízký hudební spolupracovník režiséra Jima Jarmusche, loutnista Jozef Van Wissem, vystoupí 12. února v pražské MeetFactory. Před ním na pódiu stane největší dobrodruh mezi českými písničkáři, Oldřich Janota.

Svět se o holandském loutnistovi Jozefu Van Wissemovi, který ovšem operuje z Brooklynu, jaksepatří dozvěděl v roce 2013, kdy na filmovém festivalu v Cannes získal cenu za soundtrack k upírské romanci Jima Jarmusche Přežijí jen milenci. Hudbu, kterou ve filmu tvoří samotářský rockový génius Adam, vytvořil právě loutnista Van Wissem ve spolupráci s režisérovou noiserockovou kapelou SQÜRL.

V duu s Jarmuschem vytvořil Jozef Van Wissem trojici alb plných barokizujících repetic a drsně hladivých drones a vazeb, coby duo koncertovali na obou březích Atlantiku. Van Wissem tak ukázal svou hráčskou univerzálnost a otevřenost, co se přístupu ke hře na loutnu týče – coby sólista totiž obvykle zní úplně jinak. Často koncertuje s hudbou skladatelů baroka, ve vlastních akustických instrumentálkách názvuky staré hudby odívá do hávů uklidňujících repetic. Snad právě tyto romantické názvuky jej sblížily s Jarmuschem, který zejména ve svých posledních dvou snímcích jasně deklaruje, že za hezké věci se není třeba stydět. (A že je dobré být pánem svého času a spěchat lze jedině k hrobu.)

Než se setkal s Jarmuschem, měl za sebou Van Wissem na tisíc koncertů a řadu nahrávek; kromě sólových alb jsou v jeho diskografii i spolupráce s nadžánrovým beefheartovským kytaristou Garym Lucasem, japonským rockovým dervišem Kaijim Hainem, anglickými psychedelickými folkaři United Bible Studies a americkými art-noisery Smegma.

Oldřich Janota od sedmdesátých let prošel scénami folku, avantgardního rocku, DIY minimalismu, turntablismu, improvizace i tiché východní meditativnosti a všude zanechal hlubokou stopu nejen coby hledač a průkopník, ale zejména coby výrazná tvůrčí osobnost, která se vodami, do nichž se zrovna vnoří, rozhodně nehodlá nechat pohltit. Své neobyčejné hudební, literární a výtvarné rozpětí ukázal v loňském roce osmialbem archiválií Ultimate Nothing.

Předprodej 190 Kč / na místě 290 Kč.

Předprodej:
www.meetfactory.cz/cs/program/detail/stimul-nights-jozef-van-wissem-oldrich-janota
www.goout.net/cs/koncerty/stimul-nights-jozef-van-wissem+oldrich-janota/lqrsb/
www.smsticket.cz/vstupenky/8466-stimul-nights-jozef-van-wissem-oldrich-janota

Sdílet STIMUL Nights: Jozef van Wissem / Oldřich Janota

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitE-mailVytisknoutExportovat ICS