E-mailVytisknoutExportovat ICS

Akce

Ostravská banda v Arše
Název akce:
Ostravská banda v Arše
Datum konání:
neděle 20. listopad 2016 , 20:00 h - 22:00 h
Místo konání:
Divadlo Archa - Praha, Hlavní město Praha
Kategorie:
Hudba
Zdroj:
340316916326003
Kliknutí
34

Popis

Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Divadla Archa. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka se v Arše po prvé představí i pod vedením Johannese Kalitzkeho. Ten vedle Ostravské bandy diriguje Ensemble recherche, Klangforum Wien a především musikFabrik, který spoluzakládal.

Ostravská banda
Hana Kotková, housle
Daan Vandewalle, klavír
Petr Kotík, Johannes Kalitzke, dirigenti

Program
Christian Wolff: Trust (2012)
Alban Berg: Kammerkonzert (1923–25)
Petr Kotík: Nine + 1 (2013)
Salvatore Sciarrino: Allegoria della notte (1985)

Čtyřicetiminutový komorní dvojkoncert pro klavír, housle a dechové nástroje (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a jedná se o jeho první provedení v Praze! Berg věnoval Kammerkoncert Arnoldu Schönbergovi k jeho padesátinám.
Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2013. Bylo to vystoupení v rámci koncertní řady „Ensemble Europa“ západoněmeckého rozhlasu WDR.
Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je vlastně koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je největší „hvězdou“ soudobé vážné hudby a Ostravská banda se jeho dílu jako jediný orchestr u nás systematicky věnuje.

Z recenzí:
Vynikající Ostravská banda se ukázala být velkým zjevením, co se kvality provedení týče.
Il Corriere Musicale / 8. 8. 2016

Vůbec největším zážitkem festivalu bylo angažmá ansámblu Ostravská banda. Kotíkova sestava hraje moderní hudbu s famózním nasazením a umí udělat vzrušující a na tuzemské poměry jedinečnou událost.
Hospodářské noviny / 2. 7. 2014

Ostravská banda dokázala Sciarrinovu strašidelně a přitom jasně komponovanou noc [opera Lohengrin]dokonale rozeznít.
Neue Zeitschrift für Musik / 1. 10. 2013

Ve srovnání s New York Philharmonic … je překvapivé, že pod vedením Petra Kotíka a klavíristy Daana Vandewalleho je hudba Ligetiho Klavírního koncertu čistší, dává větší smysl, dýchá větší muzikálností a humorem a je jednoduše zajímavější a lépe se poslouchá.
New York Times / 16. 4. 2011

Sdílet Ostravská banda v Arše

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitE-mailVytisknoutExportovat ICS