E-mailVytisknoutExportovat ICS

Akce

Thomas Mann / Katharina Schmitt: Krev Wälsungů
Název akce:
Thomas Mann / Katharina Schmitt: Krev Wälsungů
Datum konání:
sobota 1. říjen 2016 , 20:00 h - 23:00 h
Místo konání:
Studio Hrdinů - Praha, Hlavní město Praha
Kategorie:
Nekategorizované
Zdroj:
356733308050260
Kliknutí
127

Popis

Krev Wälsungů, novela nositele Nobelovy ceny za literaturu Thomase Manna z roku 1906, byla kvůli svému na svou dobu skandálnímu obsahu poprvé publikována teprve v roce 1921. Hlavními postavami textu jsou Siegmund a Sieglind, dvacetiletá dekadentní dvojčata z bohaté mnichovské rodiny. Siegmund studuje dějiny umění, Sieglind čeká na svatbu s úspěšným úředníkem von Beckerathem – ani jedno neberou dvojčata vážně. Raději se věnují sobě a hudbě Richarda Wagnera, především jeho opeře Valkýra, jejíž hlavní postavy se jmenují stejně jako oni dva.

Inscenace se pohybuje na rozmezí divadla a opery, Katharina Schmitt pracuje v Krvi Wälsungů s činoherními herci stejně jako s operními zpěvaky. Diváci uslyší během představení árii Wotanovo loučení z Wagnerovy opery Valkýra v provedení operních zpěváků Lucie Juránkové a Martina Vodrážky. Thomas Mann pojmenoval svoji novelu podle bájného germánského rodu Wälsungů, který se poprvé objevuje již v staroanglickém hrdinském eposu Beowulf. Hlavní postavy oprery Richarda Wagnera Valkýra – dvojčata Siegmund a Sieglinde, pochází také z tohoto rodu. Mann ve své novele přebírá od Wagnera téma incestu. Pro jeho Siegmunda a Sieglindu znamená incest návrat k sobě a alternativu ke stereotypu manželství.

Inscenace vznikla za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

autor: Thomas Mann, Katharina Schmitt
překlad: Dagmar Steinová
režie: Katharina Schmitt
scéna: Pavel Svoboda
kostýmy: Tereza Beranová
hudba: Richard Wagner
dramaturgie: Jakub Režný

hrají: Marie Švestková, Ivan Lupták, Jiří Štrébl, Lucie Juránková, Martin Vodrážka, Dagmar Jegerová, Šárka Vaculíková, Pavel Jánský, Martin Dvořák, Lukáš Hložek, Alexandr Puškin, Pavel Širmer, Veronika Hrabalová, Markéta Polívková

délka představení: 70 minut

premiéra: 8. dubna 2014

Sdílet Thomas Mann / Katharina Schmitt: Krev Wälsungů

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitE-mailVytisknoutExportovat ICS