E-mailVytisknoutExportovat ICS

Akce

Francoiz Breut /Fr - francouzský šanson
Název akce:
Francoiz Breut /Fr - francouzský šanson
Datum konání:
čtvrtek 23. únor 2017 , 19:30 h - 22:00 h
Místo konání:
Palác Akropolis - Praha, Hlavní město Praha
Kategorie:
Hudba
Zdroj:
382831242051357
Kliknutí
91

Popis

For English scroll down.

Známá zpěvačka francouzského šansonu se vrací do Paláce Akropolis s novým albem Zoo. To s ní nahrál producent Adrian Utley z Portishead.

Zpěváci šansonu bývají přirovnáváni k básníkům, kteří dokážou proměnit své nejintimnější prožitky v umělecké dílo. Jedna z nejznámějších současných zpěvaček tohoto žánru Françoiz Breut se ale stejně tak dobře mohla stát profesionální malířkou.

„Někdy přemýšlím, jestli z nějakého nápadu udělat píseň nebo raději kresbu,“ říká v rozhovoru a ilustrování dětských knih se věnuje ve volném čase. 23. února nás v Paláci Akropolis přesvědčí, že se nakonec rozhodla dobře – v jejích písních rezonuje smutek, bolest ze zlomeného srdce i pocit osamění, přesto její nádherný, smyslný hlas umí ukázat cestu ven z temnot. Françoiz Breut žije už několik let v Bruselu, ale neztratila nic ze svého typicky francouzského šarmu a elegance a samozřejmě ani citu navázat úspěšně na šansonové tradice.

Françoiz Breut se narodila na severu Francie a první hudební krůčky si odbyla ještě jako náctiletá v rockové kapele. Vystudovala výtvarné umění a seznámila se s Dominiquem Ané (známějším jako Dominique A), kterému nakreslila obal jedné desky. Nějaký čas zpívala v jeho doprovodném sboru, než dostala nabídku udělat vlastní album. Bezjemenná kolekce z roku 1997 sklidila velký úspěch ve Francii i zbytku Evropy, zatímco o tři roky mladší album Vingt a Trente Mille Jours se může pochlubit pestřejším autorským i hudebním týmem, v němž nechybí ani Yann Tiersen, tvůrce hudby k filmu Amélie z Montmartru.

Nad třetím albem Une Saison Volée se snaší stín zmařeného vztahu s Dominique A, který znovu figuruje mezi autory společně například s Joeym Burnsem z amerických Calexico. Následná alba À L'Aveuglette a La Chirurgie Des Sentiments výrazně bodovala v kontinentální Evropě. Aktuální album Zoo připravila Françoiz Breut ve spolupráci s Adrianem Utleyem, členem triphopových legend Portishead a vyhledávaným producentem, který se podílel se například na deskách Marianne Faithfull nebo Perfume Genius. Utley upletl pro Breut unikátní zvukový kabátek míchající stařičké syntezátory z jeho sbírky, svůdné šansonové melodie a živou rytmiku. Albu ale samozřejmě vládne nenapodobitelný hlas Françoiz Breut, jež si k novince znovu namalovala působivý obal. 23. února dorazí do Paláce Akropolis zpěvačka, která dokázala propojit šanson a pop.

Françoiz Breut is the original pioneer of the Nouvelle Scène Française. Her career began modestly, away from the limelight, as a background singer for her former partner Dominique A. When A eventually encouraged her to start her own career in 1997, Breut quickly became the main ambassador of the new French scene among foreign audiences. Since then her inimitable voice has inspired countless well known song writers to contribute songs to her first three albums. With her fourth album "À l'aveuglette", Françoiz Breut is breaking new ground: the songs were conceived in cooperation with musicians of her long time live-band and this time she has written all the lyrics herself. The result "À l'aveuglette" is a much more homogenous album than its predecessors and – perhaps for this very reason – an even better one!

Her powerful voice has changed many things over the years. It has also opened many doors. If it wasn't for Françoiz Breut, we might never have heard about this wonderful thing we now call "Nouvelle Chanson": a musical genre, which was defined by her presence and made popular across the world by her voice.

Breut's unique voice was an ideal ambassador for the fascinating French scene and it put the names of the songwriters who worked for her on the international map: Dominique A, Katerine, Yann Tiersen and Jérôme Minière – to name but the most famous. Bands like Herman Düne or Calexico went on to record songs with Breut, a figure as influential as Howe Gelb (Giant Sand) even wrote an ode to her ("Letter to Françoiz"). Dominique A once said: "Everybody loves Françoiz", and he wasn't just talking about musicians but about audiences everywhere. A had understood a simple truth: Nobody can resist the sound of this voice.

Françoiz Breut went on tour in England, the US, Brazil, Japan and Australia before CDs by Camille, Coralie Clément or Rose even went on sale in these countries. Her last tour through Germany with LePop was another success story, her gigs at Haldern Pop Festival, in Freiburger Zeltfestival or Rudolstadt became the stuff of legend.

Single-handedly Breut destroyed the cliché of the ever whispering French chanteuse. Here is a singer with a voice as unique and inimitable as perhaps Barbara, Nico or Marianne Faithful.

Françoiz Breut has already accomplished much. But now she's on her way to new shores. She herself wrote all the lyrics for her new album "À l'aveuglette". The music is the result of intense studio sessions with long time band members Boris Gronemberger and Luc Rambo: "I was getting a bit fed up with the way I used to work. Of course, it was alw

Sdílet Francoiz Breut /Fr - francouzský šanson

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
ObnovitE-mailVytisknoutExportovat ICS